TR  |  EN
TARİHÇE

1977 yılında Ayvansaray'da kurulmuştur.

1980 yılında Türkiye'de ilk Marpol hizmetini Gemi Sintine Servisi tanınma işareti (marka) ile sunmaya başlamıştır.

Türkiye'nin ilk sektör adıyla kurulan şirketi İş Güvenliği Malzemeleri San. Tic. Ltd Şti. sintine servisi dahil tüm işleri kendi bünyesinde toplayarak 14 Şubat 1984'te Sevgililer Günü'nde kurulmuştur.

American Navy (Amerika Deniz Kuvvetleri) tarafından Güvenli Tedarikçi ünvanı alarak tüm NATO donanma gemilerine hizmet vermeye başlayan tek şirket olmuştur.

1994 yılında İstanbul Boğazında yanan M/T Nassia gemi kazasında müdahale eden Deniz Kuvvetleri tarafından göreve çağrılmış ve atık alım gemilerinin ısıtmalı tankları sayesinde denizden toplanan tüm atığın karaya nakli sağlanmıştır.

MEKE'nin 1999 yılı sonunda Florya'da meydana gelen M/T Volgoneft 248 kazasındaki kıyı temizleme metodları ve minimum atık çıkartan performansı Uluslararası Tanker Sahipleri Kirlilik Federasyonu tarafından (ITOPF), kitaplaştırılmıştır.

2004 yılında BTC boru hattının petrol döküntüsü müteahhidi olarak seçilmiş ve bir amerikan şirketi ile Sesmeke Ltd firmasını kurarak öncülüklerine devam etmiştir.

MEKE, 2007 yılından itibaren daha küçük boyutlu ve kara yoluyla da taşınabilir özel imalat Deniz Yüzeyi Temizlik tekneleri imalatına başlamıştır.

1998 yılında yine Türkiye'de ilk defa deniz önleme bariyeri ve skimmer imalatına başlanmıştır.

2007 yılında yayınlanan 5312 sayılı kanunun uygulama yönetmeliği çerçevesinde, sektörüne tek çatı altında eğitim ve mühendislik hizmetleri sunmak isteyen şirket, MEKE Akademi markası altında yeni bir oluşum başlatmış, aynı yıl MekeSlik® yazılımını hayata geçirmişlerdir.

2010 yılından itibaren hizmetlerini yurt dışında da Devletlere veya büyük petrol şirketlerine sunmaya başlamıştır.

Karadeniz, Hazar Denizi, Hint Okyanusu, Orta Doğu ve Akdeniz'de şu an 3 ülkede kendi ismiyle şirketleri olan MEKE, Antipollution, Mekosea, Sesmeke, Tuzla Arıtma, Enviro gibi şirketler ve markalar yaratan MEKE, 2013 yılında MEKE A.Ş.'yi kurmuştur.Meke Marine
Cumhuriyet Cad. Şark Apt. No: 1/4 Taksim
34437 Beyoğlu, Istanbul / TURKEY
Tel: +90 444 63 53
Fax: +90 212 293 43 20
E-mail:

2017 © Meke Marine